۸۸۹۸۹۱۶۱-۴
اطلاعیه ها
چاپ مقاله ی احسان احمدی در مجله ی Scientific reports
احسان احمدی مقاله ای در حوزه ی بیوتکنولوژی و تصفیه ی زیستی فاضلاب در مجله ی Scientific reports به چاپ رساند.
1396/1/28   0
 لطفا خود را معرفی کنید؟
به نام آن که هستی نام از او یافت.
اینجانب احسان احمدی دانشجوی دکترای تخصصی رشته مهندسی بهداشت محیط در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.
 
آقای احمدی در رابطه با رشته ی تحصیلی خود توضیح دهید؟
مهندسی بهداشت محیط (Environmental health engineering) به کنترل همه عوامل زیان آور محیطی که عمدتا از طریق آب، هوا، خاک و مواد غذایی منتقل می شوند و می توانند اثرات نامطلوبی برای سلامتی انسان داشته باشند، می پردازد. مهم ترین تفاوت رشته مهندسی بهداشت محیط با رشته های حفاظت از محیط زیست این است که در بهداشت محیط هر دو مقوله ی سلامت انسان و حفاظت از محیط زیست همزمان مد نظر قرار می گیرند.
 
در خصوص مقاله ای  که اخیرا به چاپ رسانده اید و موضوع اصلی این گفتمان می باشد، مختصری توضیح دهید؟
عنوان مقاله  Performance, kinetic, and biodegradation pathway evaluation of anaerobic fixed film fixed bed reactor in removing phthalic acid esters from wastewater می باشد که در حوزه ی بیوتکنولوژی و تصفیه ی زیستی فاضلاب قرار دارد. متن کامل مقاله در لینک زیر قابل مشاهده است.
در این مقاله که با حمایت های مرکز پژوهش های علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران و ریاست محترم آن سرکار خانم دکتر پاسالار و البته راهنمایی های ارزشمند اساتید برجسته ی گروه مهندسی بهداشت محیط به چاپ رسیده است، به مطالعه عملکرد یک بیوراکتور رشد چسبیده با بستر ثابت بی هوازی در حذف چهار ترکیب مختلف از خانواده استرهای اسید فتالیک پرداخته شده است، با هدف این که مشخص شود کدام یک از این چهار ترکیب دارای تجزیه زیستی بالاتری می باشد. شایان ذکر است که استرهای اسید فتالیک که به طور متداول تر "فتالات" نامیده می شوند، کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع تولید پلاستیک و PET داشته و با توجه به حضور صنایع مختلف در کشور و لزوم مدیریت فاضلاب های تولیدی آنها، نتایج این مطالعه می تواند مفید واقع شود. در این مطالعه جهت تفسیر مناسب تر نتایج به دست آمده، از مدل سازی ریاضی و تعیین مقادیر ثابت های سینتیکی نیز استفاده شده است.
https://www.nature.com/articles/srep41020

لطفا مجله ای که در آن مقاله خود را به چاپ رسانده اید را معرفی کنید؟
نام مجله Scientific reports با ضریب تاثیر (Impact factor) 228/5 می باشد که ناشر آن گروه انتشاراتی Nature بوده و در حوزه مجلات چند رشته ای (Multidisciplinary) در رتبه ی 4 قرار دارد.

نوع مشارکت شما در چاپ مقاله به چه صورتی بود؟
این مقاله حاصل یک پژوهش تیمی است که در بازه ی زمانی حدودا دو سال انجام گردید. ایده ی اصلی و طراحی آزمایش ها بر عهده اینجانب بود. علاوه بر این در آداپتاسیون، بهره برداری، انجام آزمایشات، نگارش مقاله و نظارت بر روند اجرای پروژه نیز مشارکت داشتم.
البته در همین جا بر عهده خود می بینم که صمیمانه از تلاش و مساعدت های تمامی همکاران و نویسندگان مقاله به ویژه سرکار خانم مهندس یوسف زاده، آقای مهندس غفاری، آقای مهندس انصاری، آقای مهندس بینش، آقای مهندس آذری، آقای مهندس شرفی و آقای مهندس علیرضا مرتضی پور، و اساتید ارجمندم بویژه جناب آقای دکتر مصداقی نیا، جناب آقای دکتر نبی زاده و سرکار خانم دکتر غلامی کمال قدردانی و سپاس گزاری را داشته باشم.

و سخن آخر شما...
من به عنوان عضو کوچکی از جامعه بهداشت محیط کشور، آرزومندم تا با توجه به اهمیت فزاینده ی مبحث بهداشت محیط در جهان و پتانسیل بسیار بالای اساتید و دانشجویان این رشته، تسهیلات  و امکانات بیشتری برای این رشته در سیاست های کلان کشور در نظر گرفته شود و تا جای ممکن بهداشت بر درمان مقدم شمرده شود.
با آرزوی سلامتی و توفیق برای تمامی مردم شریف میهنم ایران

 
    

  
  
  
نظرات کاربران:
شما هم نظر خود را مطرح کنید:
نام(اختیاری):
آدرس پست الکترونیکی(اختیاری):