۸۸۹۸۹۱۶۱-۴
اطلاعیه ها
برگزاری چهارمین دوره از مدرسه های تابستانه بین المللی به میزبانی آلمان
برگزاری چهارمین دوره از مدرسه های تابستانه بین المللی مرکز پژوهش های دانشجویان، به میزبانی دانشگاه Charite Berlin کشور آلمان
1396/6/28   0
واحد بین الملل مرکز پژوهش ها که در سه سال گذشته سابقه ی برگزاری دوره هایی با موضوع طب اورژانس و مدیریت بلایا داشته است، با هدف افزایش تعاملات در سطح بین المللی، به عنوان قدم اول با دانشگاه Charite Berlin وارد مذاکره شد. انتخاب این دانشگاه به این دلیل بود که بر اساس تجربه سال های گذشته، استقبال دانشجویان این دانشگاه برای شرکت در دوره های بین المللی برگزار شده در ایران بیشتر از سایر دانشگاه ها بود که نهایتا نتیجه ی این مذاکرات منجر به برگزاری دوره ای مشابه دوره های قبلی اجرا شده در دانشگاه علوم پزشکی تهران، در برلین شد. برنامه ی آموزشی طب اورژانس برلین (Berlin Emergency Education Program- BEEP) با هدف افزایش مهارت دانشجویان پزشکی در حیطه ی طب اورژانس طی 6 روز از بیستم تا چهاردهم شهریور ماه 96 در دانشکده و بیمارستان های وابسته به دانشگاه Charite Berlin برگزار شد. بیش از 150 نفر از دانشجویان ایرانی متقاضی شرکت در این دوره بودند که براساس نامه ی انگیزشی، 12 نفر از بین بهترین فرم های درخواست برای شرکت در این مدرسه دعوت شدند. کل شرکت کنندگان این دوره 25 نفر دانشجوی پزشکی بین سال های تحصیلی 2-6، از کشور های ایران، آلمان، اتریش، بلژیک، تانزانیا و عراق بودند.
این دوره با توضیح سیستم مدیریت بحران کشور آلمان، بازدید از دپارتمان اورژانس و توضیح مدیریت بیمارستانی آغاز شد. در ادامه ی این دوره، با برگزاری کلاس های تئوری صبحگاهی به افزایش دانش شرکت کنندگان در حیطه ی اورژانس پرداخته شد. کلاس های صبحگاهی به ترتیب: نقش پزشک در موقعیت های اورژانسی، بیهوشی (مدیریت راه های هوایی و مایع درمانی ...) در شرایط اورژانس، مولتیپل تروما و ACLS، اورژانس های طب داخلی، تفسیر ECG در شرایط اورژانس، تشخیص افتراقی های Chest pain، اورژانس های نورولوژیک بودند که برای تدریس این مواد علاوه بر استاد های آلمانی از دو استاد ایرانی نیز دعوت شده بود. بعد از کلاس های تئوری، دانشجویان در اسکیل لب به آموزش و تمرین مهارت های احیای قلبی اولیه (BLS)، مدیریت راه های هوایی، ACLS، سونوگرافی اورژانس (e-FAST)، انواع بخیه و کاربرد آن، تزریق داخل استخوانی و تعبیه ی چست تیوب می پرداختند که این موارد روی مولاژ های آموزشی و یا خوک اجرا می شد. همچنین برای قرارگیری دانشجویان در محیط واقعی یک شیفت بیمارستانی 8 ساعته برای هر نفر در نظر گرفته شده بود که در گروه های 5 نفره به بخش اورژانس بیمارستان های مختلف می رفتند.
 در آخرین روز این دوره به منظور ارزیابی آموخته های شرکت کنندگان، سناریوهایی طراحی شده بود که دانشجویان در گروه های 5 نفره به عنوان تیم اورژانس بیمارستانی موظف به مدیریت آنها در شرایط شبیه سازی شده بودند. شبیه سازی توسط مولاژ سخنگو در محیط مشابه اتاق اورژانس انجام شد. در این سناریوها دانشجویان علاوه بر یادگیری کار تیمی و تقسیم وظایف بین خود موظف به اجرای صفر تا صد پروسیجرها از جمله مانیتورینگ و ECG، تعبیه ی کاتتر محیطی یا مرکزی، تعبیه ی چست تیوب، تراکئوستومی، e-FAST، مدیریت خون ریزی خارجی و ... بودند. در ادامه هر گروه موظف به توضیح روند فکری و مدیریت بیمار خود در جمع دانشجویان بود و برای افزایش آموزش و پیداکردن نواقص تیم اجراکننده، توسط دوربین های مداربسته نحوه ی اجرا فیلم برداری شده بود که با نمایش آن دانشجویان از نواقص کار خود آگاه می شدند و انتقادات و پیشنهادات سایر شرکت کنندگان را می شنیدند.
اختتامیه مدرسه ی تابستانی مشترک برلین-تهران با سخنرانی نماینده ی واحد بین الملل دانشگاه Charite Berlin دکترPascal Grosse با ابراز رضایت از استقبال دانشجویان ایرانی و اعلام اشتیاق و آمادگی این دانشگاه برای برگزاری مجدد دوره های این چنینی و افزایش تعاملات بین دو دانشگاه برای تبادل دانش و فرهنگ بین دو کشور، به همراه اهدای گواهی شرکت در دوره در تاریخ 20 شهریور 96 برگزار شد.
منبع گزارش: هلیا مجتبوی – معاون امور بین الملل مرکز رشد استعداد های درخشان


  
  
  
نظرات کاربران:
شما هم نظر خود را مطرح کنید:
نام(اختیاری):
آدرس پست الکترونیکی(اختیاری):