۸۸۹۸۹۱۶۱-۴
اطلاعیه
سومین همایش بین‌المللی TEDxTUMS برگزار شد.
سومین رویداد تداکس دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ ۳۰ شهریور در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور هشت سخنران با تم »فراتر از معمول« برگزار شد.
1396/7/3   0
سومین همایش TEDxTUMS تداکس دانشگاه علوم پزشکی تهران، 30 ام شهریورماه در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. این همایش تحت گواهی مستقیم سازمان TED و بر اساس قوانین این سازمان برگزار شد. کلیه اقدامات جهت برگزاری این رویداد توسط تیم برگزاری دانشجویی و با نظارت مسئول هیئت علمی تیم، سرکار خانم دکتر کدیور و با حمایت های مرکز رشد استعداد های درخشان انجام شده است.
این رویداد میزبان ۱۰۰ نفر از علاقه مندان بود که پس از ثبت نام از تاریخ ۱۵ مرداد الی ۵ شهریور در یک پاراگراف از علت خود برای حضور در رویداد گفتند و بر اساس این پاراگراف، از بین بیش از ۳۰۰ متقاضی ۱۰۰ نفر اول انتخاب شدند و به همایش دعوت شدند. هزینه های برگزاری این رویداد با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هولدینگ دنون و کیک استودیو ورتا تامین شد.
این رویداد از ساعت ۸:۳۰ روز پنجشنبه به صرف صبحانه آغاز شد و در ساعت ۱۶به اتمام رسید. در تمام مدت زمان اجرای برنامه، وب سایت lahzenegar.com بصورت زنده در حال پوشش این رویداد بود.        

خلاصه سخنرانی های رویداد :
اولین سخنران دکتر حمیدرضا نمازی بود. او برای سخنرانی خود عنوان «بیماری اندر این ره بهتر ز تندرستی» را برگزیده بود. دکتر نمازی به این نکته اشاره کرد که یک بیماری می‌تواند شخصی را دچار مشکل کند در حالی که برای شخصی دیگر با شرایط و دیدگاهی متفاوت، فرصت زندگی بهتر ایجاد کند. او در ادامه مثال‌هایی در این خصوص آورد از جمله آرامشی که ناشنوایی برای ناشنوایان به ارمغان می‌آورد و عنوان کرد که شاید لفظ ناتوان برای بسیاری افراد مناسب نباشد؛ زیرا آن‌ها فاقد توانایی نیستند بلکه دیگرتوان هستند، به عبارتی توانایی‌شان با سایر انسان‌ها تفاوت دارد. در نهایت نیز به این نکته اشاره شد که بیماری‌ها بیش از آن که کشف شوند، توسط ما ساخته می‌شوند. به امید آن که به دیگرتوانی‌های خود به چشم دریچه‌ای برای فرصت‌های متفاوت نگاه کنیم...
سخنران دوم دکتر سید ناصر عمادی بود. او در جنگ تحمیلی نظاره‌گر مرگ تلخ مردم مسموم با گاز شیمیایی بود و از همان‌جا بر آن شد تا سر حد توان‌ زندگی‌اش را وقف درمان مردم کند. او تخصص پوست را انتخاب كرد و برخلاف روال عموم متخصصان پوست كه به جنبه‌هاي زيبايي مي‌پردازند، از مرزهاي تحصص خود فراتر رفت. در ابتداي مسير پر فراز و نشيب‌ اش به روستاهاي بم رفته و در درمان و پيشگيري از «سالَک» قدم‌هاي بزرگي برداشت. سپس به كشورهايی در افريقا از جمله کنیا سفر كرد و علی‌رغم خطرات جاني و بيماري‌های مهلکی كه گرييان‌گيرش شد قدمي از مسير خود پا پس نكشيد. پيام او صرف علم و توانايي خود در راهي فراتر از كسب ثروت و شهرت است كه پيامد آن احساس رضايت بخشي دروني است. او ثابت کرد که انسان‌دوستی بدون‌مرز، اعتبار و آرامش در پی خواهد داشت...
سخنرانی سوم مربوط به امیرهوتن هاشمی بود که پس از چهل دقیقه فعالیت‌های جانبی شرکت‌کننده‌ها آغاز شد. او از مسیری گفت که در زندگی‌اش طی کرده؛ مسیری که سختی‌های متعدد و گاهی فراتر از معمول برای او داشته است. اما او کلیدی را نیز به ما معرفی کرد؛ کلیدی که به گفته‌ی خودش در مواجهه با این سختی‌ها او را به موفقیت‌های بزرگ زندگی‌اش رسانده‌است؛ از مدیریت یک واحد صنعتی در دوران دانش‌آموزی گرفته تا تشکیل کمپانی خلّاق «ردلاین» او در ادامه به معرفی ردلاین پرداخت و توضیح داد که چگونه فعالیت‌های این مجموعه بر محوریت همین کلید است. کمپانی‌ ردلاین به هدف این تشکیل شده که تفریحات هیجان‌انگیز و خلاقانه‌ای را در بستر اقلیم‌های متنوع ایران به مردم‌ معرفی کند. با ردلاین به خارق‌العاده بودن بستر کشورمان پی برده خواهد شد.
سخنران چهارم نیما کیوانی بود. سخنرانی او بر محور معنای حقیقی معماری خانه صورت گرفت. او از علت موفقیت پروژه‌های خود گفت. از استفاده از عناصر معماری ایرانی. به عقیده‌ی نیما کیوانی، معماری ایران قابلیت معرفی به جهان را دارد بشرطی که به نحوی مناسب انجام شود.به عنوان مثال او و همکارانش در پروژه‌ی «ارسی‌ خانه» که در سطح جهانی موفق بوده، از پنجره‌های ایران قدیم یعنی ارسی استفاده کرده اند. با این حال هنگامی که به ارسی‌خانه نگاه می‌کنید احساس نخواهید کرد که با ساختمانی با معماری قدیمی رو‌به‌رو هستید، بلکه معماری آن بسیار مدرن است. به عقیده‌ی نیما کیوانی، معماری تشریفاتی نیست و با بها دادن آن می‌توان فراتر از آنچه امروز اکثر ما از معماری می‌شناسیم قدم گذاشت...

سخنرانی پنجم که مربوط به علیرضا زمانی بود پس از صرف نهار و استراحت آغاز شد. او با پیراهنی با طرح عنکبوت بر سن حاضر شد تا بر موضوع سخنرانی خود تاکید داشته باشد. ابتدا دنیای حیرت‌انگیر عنکبوتیان را برای ما توصیف کرد، از جمله رفتارهای اجتماعی شگفت‌انگیز آن‌ها، سپس از دلایلی برای محافظت از این موجودات هشت‌پا گفت. از کاربرد آن‌ها در صنعت تا کنترل جمعیت حشرات. او هم‌چنین گفت که ترس از این جانداران به ما القا شده است و در واقع دلیلی برای این هراس همگانی وجود ندارد. علی‌رضا از یکی از حیوانات خانگی خود عنکبوتی به نام «رزالین» رونمایی کرد و ادامه‌ی سخنرانی‌اش با رزالین بر دستان او انجام گرفت! علی‌رضا زمانی بر این باور است که با شناساندن عنکبوت‌ها به عموم مردم و به ویژه کودکان، می‌توان به تدریج باورهای اشتباه راجع به آن‌ها را از بین برد.
پس از این بخش خانم سودابه سالم به سخنرانی پرداخت. او تلاش کرد به این سوال پاسخ بدهد که رابطه‌ی موسیقی یک کشور با هویت مردمانش چیست. تخصص سودابه سالم موسیقی و کودک است و زندگی او در راه شناساندن فرهنگ به کودکان در قالب موسیقی سپری می‌شود. در سه دهه‌ی اخیر، تحقیقات نشان داده‌اند که موسیقی مناسب، بر انواع هوش کودک تاثیر مثبت داشته است. سودابه سالم عنوان کرد: من به «مدرسه‌ی مادرمحور» معتقدم؛ مدرسه‌ی مادران و دایگان ایرانی كه در ناخودآگاه ژن فرهنگی ما وجود دارد. به بچه‌ها موسیقی یاد می‌دادم كه توجه‌ام به فرهنگ شفاهی کودکان ایرانی جلب شد، و متوجه شدم که آنچه گنجینه‌ی محشری است، همه‌اش بازی و شوخی و شیطنت است و در آن دنیای شاد، ساده و جذابی جریان دارد، دنیایی فارغ از ترس، اضطراب و خجالت. اما خیلی جالب است که مادرانی که این مدارس را ساختند، خودشان زندگی‌های سختی داشتند.
در نهایت آخرین سخنران رویداد دکتر عبدالعالی به مسائل آموزشی و چالش های آموزش و پرورش پرداختند و به شرح راهکار خود، یعنی اموزش در عمل، پرداختند.

اخبار این رویداد را از کانال TEDxTUMS@ در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. 

  
  
  
نظرات کاربران:
شما هم نظر خود را مطرح کنید:
نام(اختیاری):
آدرس پست الکترونیکی(اختیاری):