۸۸۹۸۹۱۶۱-۴
اطلاعیه ها

معرفی شبكه جهانی آموزش و پژوهش علمی USERN


يوسرن (USERN) شبكه ي جهاني آموزش و پژوهش علمي است كه مخفف Universal Scientific Education and Research Network می باشد. اين شبكه در اواخر سال ٢٠١٥ تاسيس و اساسنامه آن نوشته شده است. 
يوسرن با هدف گسترش آموزش و پژوهش علميِ اخلاق محور و بشر دوستانه و در نهايت پيشرفت علم براي اهداف غيرنظامي و مصالح عمومي در ٢٢ رشته علمي در دنيا ايجاد شده است. اجراي پروژه هاي علمي بين المللي، بين رشته اي و ايجاد بستري براي ارتباط بهتر ميان پژوهشگران جوان و دانشمندان مجرب در تمام دنيا از برنامه هاي پيش روي اين شبكه است. موسس يوسرن، دكتر نيما رضائي هدف از تاسيس اين شبكه را از بين بردن هر گونه مرزی براي علم و دانش مطرح مي كند. مرزهاي بين رشته هاي مختلف با فوق تخصصي شدن رشته ها روز به روز بيشتر مي شود و مرزهاي جغرافيايي هم مي تواند مانع پيشرفت سريع علم شود. مرز ديگري كه در روابط علمي افراد به چشم مي خورد مرز ميان دانشمندان با تجربه و پژوهشگران و دانشمندان جوان است. ايجاد يك شبكه علمي جهاني براي گسترش ارتباطات علمي بدون مرز بين رشته اي، مرز جغرافيايي و مرز ميان دانشمندان با تجربه و جوان چشم اندازي است كه يوسرن براي رسيدن به آن در تلاش است.
بورد مشاورين علمي اين شبكه متشكل از دانشمندان يك درصد برتر تمام ٢١ رشته علمي كه توسط ESI معرفي شده اند و برندگان جايزه #نوبل، ابل و جايزه يوسرن هستند.
تيم اجرايي يوسرن از دانشجويان و فارغ التحصيلان علاقه مند تشكيل شده است كه به انجام امور اجرايي اين شبكه مي پردازند.
اسامي اعضاي بورد مشاورين علمي و تيم اجرايي يوسرن در لينك زير قابل دسترسي مي باشد.
يوسرن براي پيشبرد اهداف متعالي خويش امكاناتي را براي انجام فعاليت علمي در قالب شبكه مجازي ايجاد كرده است. سايت يوسرن به آدرس usern.org پذيراي عضويت اساتيد، پژوهشگران، دانشجويان و فارغ التحصيلان تمام ٢١ رشته علمي از تمام جهان است.
اعضا يوسرن مي توانند با تاسيس گروه هاي آموزشي و پژوهشي در حيطه مورد علاقه و تخصصي خود و يا عضويت در گروه هاي موجود به انجام پروژه هاي علمي بپردازند. اين گروه ها پس از تاييد توسط يكي از اعضاي بورد مشاورين علمي مي توانند فعاليت خود را آغاز كنند.

كنگره بين المللي يوسرن از جمله ساير برنامه هايي است كه هر ساله با سخنراني دانشمندان يك درصد برتر و برندگان جايزه نوبل و ابل به صورت بين رشته اي برگزار مي شود. كنگره سال ٢٠١٦ در تهران برگزار شد و ٢٠ سخنران برتر جهان از ٤ قاره در آن به سخنراني پرداختند. دومين كنگره يوسرن در سال ٢٠١٧ در اوكراين برگزار خواهد شد.

هر ساله در اختتاميه كنگره در روز ١٠ نوامبر كه مصادف با روز جهاني علم براي صلح و پيشرفت است جايزه بين المللي يوسرن با هدف حمايت از دانشمندان جوان به پژوهشگران برتر زير ٤٠ سال در ٥ دسته بندي اصلي علم شامل Formal Sciences, Physical Sciences, Biological Sciences, Medical Sciences, Social Sciences است اهدا مي شود. 
بيش از ٤٠ مركز علمي و دانشگاهي معتبر از سراسر دنيا حمايت علمي از اين جايزه را اعلام كرده اند.
يوسرن هم چنين با انعقاد تفاهم نامه های بين المللي با مراكز علمي دنيا و افتتاح دفاتری كه به صورت افتخاری با تغيير نام خود به "يوسرن" حمايت خود از اهداف اين شبكه را اعلام مي كنند به توسعه هر چه بيشتر همكاری هاي جهانی مي پردازد.
برگزاری سخنرانی هايي توسط دانشمندان خارج از كشور با برند "يوسرن تاك"، برگزاری كارگاه های علمي، ارائه گرنت هاي علمی پژوهشي، ارائه صفحه اختصاصي در سايت يوسرن براي بارگذاري رزومه علمي، امكان مشخص نمودن منتي و منتور علمي در سايت يوسرن از جمله ساير فرصت هاييست كه يوسرن در اختيار پژوهشگران جوان قرار مي دهد.
با افتتاح بیست و نهمین دفتر شبکه یوسرن در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و امضای #سی_و یک_امین قرارداد همکاری این شبکه، USERN هم اکنون مفتخر به حضور فعال دانشجویان در  شانزده شهر ایران و  هشت کشور دنیا می باشد. دفاتر فعال یوسرن در تبریز، آمل و مركز تحقيقات بصير با برگزاری کارگاه ها و نشست های علمی و نیز ميزباني  اولین مدرسه تابستانه یوسرن در آمل، گام هایی بلند و موثر برای گسترش علم بدون مرز و فعالیت های آموزشی و پژوهشی برداشته اند. 
دفتر یوسرن در مرکز پژوهش های علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشكي تهران یکی از اولین دفاتر یوسرن است که تاکنون میزبان تعداد زیادی از رویداد های علمی یوسرن بوده است. همكاري براي برگزاری USERN Talk ها و میزبانی جلسات علمی گروه های تحقیقاتی یوسرن از جمله این موارد است. این دفتر سالانه 10 گرنت پژوهشی به اعضاي شبكه يوسرن كه دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند اختصاص خواهد داد.

وب سایت رسمی یوسرن : http://usern.tums.ac.ir  
 آدرس ایمیل دفتر یوسرن : usern.net@gmail.com